Dan denk je in 1850 een leuk prentenboekje (Sint Nicolaas en zijn knecht) te maken…..Dat zal Jan Schenkman, onderwijzer en volksdichter, gedacht hebben toen hij dat maakte. De hoofdrol was weggelegd voor ene Sint Nicolaas. Omdat Jan ook volksdichter was werden in het prentenboekje de belangrijke elementen in rijm beschreven. Waarschijnlijk is Jan de “boosdoener” van het eeuwenoude St. Nicolaas feest. Het verhaal is gebaseerd op de Griekse bisschop Nicolaas van Myra. Deze leefde eind 3e begin 4e eeuw na Christus in Lycië in Klein-Azië en was bekend om zijn goede daden. In 550 werd hij heilig verklaard mede door zijn goede daden. In een van de legendes wordt verteld dat hij gouden ballen bij arme families naar binnen gooide. Wel wat anders dan pepernoten….
Niemand wist / weet wanneer Sint Nicolaas geboren was. Volgens de overlevering is zijn sterfdag 6 december. Dus meer een herdenking dan dat wij zijn verjaardag vieren…
De overlevering van dit prentenboekje is groot. Cadeaus aan elkaar geven, via de schoorsteen, met liefst een rijmpje daarbij. Ik weet niet of het boekje van Jan nog ergens te krijgen is? Als je het leest weet je waar “ons” Sinterklaas verhaal vandaan komt.
Met een dun windje slalomde Pim tussen de verdedigers door en wist de DWB keeper te verschalken. Kort daarna gaf scheidsrechter Oughris aan dat ZAP – DWB kon beginnen. Ik wist eigenlijk niet wat ik van deze tegenstander moest verwachten. Acht gespeeld en 12 punten met een doelsaldo van 0. Zeg het maar…
Al snel bleek dat de DWB instelling positief was. Zetten waar het kon druk, zaten er kort op en kwamen vaak met opportunistische aanvallen. Toch iets waar ZAP altijd wel wat moeite mee heeft. Edo speelde een puike wedstrijd waarin hij bijna al zijn duels won. Zo niet, was er Nick en Devlin die de “clean sheet” bewaakten.
Voetballend was ZAP vanaf het begin wel de betere ploeg maar met het fysieke spel van DWB leek DWB het Sint Nicolaasfeest een week te willen uitstellen. Toch werd het 1-0 voor ZAP. Een mooie strakke uittrap van Devlin viel tussen Finn en Bram L. in, maar toch wist Bram de pass te geven op Jens die inmiddels op volle snelheid lag. Snelde zijn man voorbij en schoof de bal voor de 1-0 achter de DWB doelman. Altijd lekker een goal vroeg in de wedstrijd, ditmaal in de 16e minuut volgens de Liveuitslagen….sorry Jesse…nog geen cadeau voor jou….
Een beetje kwam deze goal uit de schoorsteen vallen omdat er voor de 1-0 niet veel was gebeurd. Na de 1-0 bleef het spel een beetje hetzelfde. ZAP dat het overwicht had en DWB dat zich niet zomaar gewonnen gaf en zeker geen cadeautjes wilde weggeven. Fysiek sterk en lang probeerde DWB ZAP nog steeds te overrompelen met hoge ballen. Na de 1-0 kreeg DWB op die wijze een kans, maar Devlin liet zien dat hij kan duiken.
Volgens “Liveuitslagen” kwam de 2-0 in de 24e minuut. Een voorzet van Jens op Finn die de bal op zijn beurt verlengde op Bram B die op de rand van de 16 vrij stond. Bram nam de bal met links en schoot via de tegendraadse binnenkant van de paal de 2-0 binnen.
Beide goals waren geen cadeautjes van DWB maar werden door werklust, intensiteit en goede aanvallen op het scorebord gebracht.
Het voetbal werd er niet rustiger van. Zowel DWB als ZAP leken onrustig, wat ik me bij ZAP met een 2-0 voorsprong me niet kan voorstellen. Mogelijk ging ZAP mee in het spel van een enthousiast en mogelijk daardoor onrustig spelend DWB.
Via een mooie aanval komt de bal bij Sem. Sem zag de vrijlopende Bram B maar het lukte Sem niet een assist te geven voor Bram’s tweede.
Hierna beleefde ik een deja vu omdat Nick een schot wilde blokken. Kwam net te laat waardoor de bal al geschoten was en leek of Nick een Dyllanetje opliep. Gelukkig deed de spons van Eric, zoals zo vaak, wonderen.
Voor de rust gebeurde er vervolgens niet veel en scheidsrechter had er goed het oog in dat de nr. 14 van DWB een hele slechte schwalbe uitvoerde na een tackle keurig op de bal, binnen de 16, van Edo.
Voor rust kreeg toch ook Finn op zijn kenmerkende wijze een kans. Na een mooie pass van Bram L. op Sem trok Sem de bal voor op de voor zijn man komende Finn maar Finn schoot helaas over waardoor de rust met de 2-0 stand inging.
Na de thee probeerde DWB uit een ander vaatje te tappen. Nog meer energie, nog meer duelkracht en nog meer opportunistisch voetbal moest ZAP uit zijn evenwicht brengen. Hierdoor kwam ook een DWB kans maar waar de spits vol had moeten uithalen werd het een aai balletje dat eenvoudig door Devlin kon worden gepakt.
Omdat de 3-0 uitbleef, bleef DWB moed putten en probeerde de aansluitingstreffer te forceren. De achterhoede en Devlin hadden werk zat maar hielden hun hoofd koel en waren van plan DWB niks cadeau te doen en wilden dat de “clean sheet” in het boekje van de scheids kwam te staan.
ZAP kreeg nog wel kansen (Nick schoot meerdere keren een vrije trap in de muur, een pass van Job werd door Giel gekopt maar voor de doellijn weggehaald) en DWB zorgde wel voor rommelige situaties voor het ZAP doel maar de ruststand werd uiteindelijk ook de eindstand waardoor er weer 3 punten bijgeschreven konden worden + een clean sheet.
Daar waar Sint Nicolaas het onderspit moest delven tegen de Romeinen en stierf in de gevangenis op 6-12-342 (alleen voor de volwassenen dan wel te verstaan!) In min of meer het sprookje van Sint Nicolaas, geschreven door Jan Schenkman, staan de verzinsels van een paard op het dak, de cadeaus door de schoorsteen en dat de Sint uit Spanje komt. Creatief was Jan wel.
Bij ZAP 1 geloven we niet in Sint Nicolaas en zeker niet aan het geven van cadeaus aan tegenstanders. Nee, ZAP is Sint Nicolaas niet en wil het liefst zijn eigen cadeau uitpakken als de tijd daarvoor rijp is. Maar daar heeft Sint Nicolaas niets mee te maken. Met de verandering van het Sint Nicolaasfeest in de 21e eeuw draait Jan zich nog wel een paar keer om op de plek waar hij sinds 4 mei 1863 ligt. De overeenkomst tussen ZAP en Jan Schenkman is dat er gefeest gaat worden. Jan had dat in gedachten voor de kinderen door een mythisch figuur in zijn prentenboek te verzinnen en ZAP door zich een veelvraat te tonen om een verenigingsfeest in het voorjaar van 2025 te organiseren. We liggen op schema!
Frank (de) B.
PS: het verslag is wat laat omdat Sint Nicolaas niet de enige is die in deze tijd jarig is.